гепатит А

Дата: 09.11.2023 12:21

ГЕПАТИТ А:

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна або «хворобою брудних рук»

Вірус гепатиту А передається фекально-оральним шляхом:

- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;

- через недотримання особистої гігієни;

- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї.

Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. Вірус гине через 5 хвилин кип’ятіння.

Серед факторів ризику гепатиту А:

погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

Серед найпоширеніших симптомів:

• слабкість та втомлюваність;
  • підвищення температури тіла;
  • втрата апетиту;
  • діарея;
  • блювота;
  • неприємні відчуття в животі;
  • важкість у правому підребер’ї;
  • потемніння сечі;
  • жовтяниця.

Після перенесеного захворювання на ВГА формується  довічний  імунітет.

Профілактика гепатиту А:

Вберегтися від захворювання  допоможуть прості щоденні правила:

• чітко дотримуватися правил особистої гігієни  -  мити руки з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні:
    • використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися);
    • не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
    • при неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану);
    • перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом;
  • не вживати молочні продукти, куплені на ринках, без попередньої термічної обробки. Купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням «вуличної» їжі — мити руки та обробляти їх дезінфектором.
    • не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включена до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у епідемічно небезпечних сферах — закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Отже, найдієвішими способами профілактики захворювання залишається вакцинація та дотримання правил гігієни.

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!