«ІНСТРУМЕНТИ ВПЛИВУ НА ПРАВОПОРУШНИКІВ ЗАДЛЯ УБЕЗПЕЧЕННЯ СУСПІЛЬСТВА»
«ІНСТРУМЕНТИ ВПЛИВУ НА ПРАВОПОРУШНИКІВ ЗАДЛЯ УБЕЗПЕЧЕННЯ СУСПІЛЬСТВА»
Пробація — це альтернатива позбавленню волі, що передбачає відбування засудженими покарання у громаді без ізоляції від суспільства. Органи пробації покликані убезпечити суспільство шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Діяльність працівників Рівненського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області направлена на допомогу, підтримку, мотивацію до змін без ізоляції людини від суспільства та базується на індивідуальному аналізі проблемних питань кожного правопорушника, розробці для кожного з них індивідуальної системи мотивації, контролю та допомоги. Важливо, що в результаті проведеної роботи працівниками сектору пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю.
Основною метою індивідуальної роботи з суб’єктом пробації, є мотивування його до змін на краще та готовності жити без порушень закону. Робота з правопорушником проводиться не навмання, а базується на проведенні науково розробленого дослідження його кримінальної історії, особистості та способу життя (оцінка ризиків і потреб), за допомогою якої виявляються проблемні аспекти, що у комплексі ймовірно призвели до вчинення ним кримінального правопорушення (наприклад, відсутність освіти, роботи та законних джерел доходів, складна ситуація в родині, вплив оточення, алкогольна, наркотична залежність, спосіб мислення та інші психологічні особливості), за результатами якої із суб’єктом складається план індивідуальної роботи і на основі вже виявлених потреб визначаються відповідні заходи.
Дієвим інструментом роботи з суб’єктами пробації є пробаційні програми, які допомагають досягнути позитивних змін у їхньому житті шляхом формування навичок саморегуляції психоемоційних станів, управління гнівом й агресивною поведінкою, подолання шкідливих звичок, зміни прокримінального мислення, зниження злочинності та запобігання повторним злочинам.
У березні 2024 року в Україні запроваджено новий вид покарання — пробаційний нагляд. У Рівненському РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області на даний час перебуває чотири суб'єкти, які засуджені до пробаційного нагляду, з ними систематично проводяться профілактичні бесіди, соціально – виховна робота.
Під час проведення соціально-виховної роботи із засудженими, працівники сектору звертаються до партнерських організацій з «Банку ресурсів» та волонтера пробації, які надають клієнтам пробації послуги з працевлаштування, сприяють поліпшенню соціально-побутових умов, надають психологічну допомогу, реабілітаційні послуги, активно залучають до культурного життя громад.
Підсумовуючи можна сказати, що пробація для засудженої особи – це шанс та можливість змінитися, зберігши при цьому родинні зв’язки, роботу, житло.